[Nyhetsbrev 18 januari 2016] Och helt plötsligt var det nytt år och inte lika långt till festivalveckan… Så nu tar vi krafttag för att styra ihop programmet för en vecka fylld med berättarkraft och lyssnarglädje. Men vi ska också undersöka Berättarfestivalens långsiktiga utveckling. Lite lägesrapport och smakprov ur kommande festivalprogram följer här.

Kulturen tar plats på BizBuz – Skellefteås näringslivsvecka. Det är kulturnätverket Kulturkraft som 27 januari på Stadshotellet arrangerar ett frukostmöte med rubriken Kultur – en investering för framtiden?

Berättarfestivalen är givetvis en av intressenterna i kulturnätverket och kommer att representeras på frukostmötet. Detta BizBuz-möte kommer lägligt då Berättarfestivalen just nu är i ett läge då en långsiktig strategi för fortlevnad och utveckling diskuteras. Mer information på bizbuz.se
HEMBYGDENS ÅR
Västerbottens Hembygdsförbund firar Hembygdens år 2016 med en heldag torsdag 21/4 på Nordanå. Hembygdsförbundet vill visa på bredden i hembygdsrörelsen. Under dagen erbjuds besökarna information, föredrag och aktiviteter inom fyra områden: brödbak, hembygdslitteratur, hembygdsgårdar och rotslöjd. Se hela programmet ››

GROBIANEN
Kågesonen Göran Forsmark gästar festivalen med sin föreställning Grobianen – en berättarföreställning om ”den kulturlöse mannen”.
Föreställningen följs upp av ett eftersamtal om mansrollen i ett fin- och fulkulturperspektiv. Gästspelet arrangeras av Västerbottensteatern som i vanlig ordning bidrar till att fylla festivalveckan med spännande berättarteater.

BERÄTTARFÖRENINGEN FÖRANKRAR
Att samverka med Skelleftebygdens berättarförening är ett viktigt steg i att utveckla och förankra Berättarfestivalen. Föreningen arbetar med att initiera och koordinera årets program, men de är också en viktig länk till den svenska berättarrörelsen. Bland har Berättarnätet Sverige sitt årsmöte, workshop mm under festivalveckan. Föreningen är också en aktiv arrangör och programleverantör under veckan. De kommer exempelvis att samarbeta med Teater Veritas kring berättarföreställningar för barn. Pär-Erik Wikström kommer med en ny berättarföreställning, Falskmyntarna, och föreningens andra berättare medverkar bland annat på Stadsbiblioteket. Med mera! Kontakt: programkoordinator Rose-Marie Lindfors,  mail ››
Föreningens webbplats ››